Witamina C lewoskrętna czy prawoskrętna?

Czym jest witamina C?

Witamina C jest witaminą, bez której prawidłowe funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Jest tak samo ważna jak witamina D czy witaminy B12. Witamina C jest istotnym elementem procesu budowania tkanki łącznej, wiążącej tkanki organizmu, która transportuje poszczególne składniki między nimi. Pod wpływem kwasu askorbinowego wytwarza się również kolagen, dzięki któremu szybciej goją się przetarcia, oparzenia, rany, złamania i siniaki.

Witamina C lewoskrętna czy prawoskrętna ?

Istnieją dwa rodzaje witaminy C: lewoskrętna i prawoskrętna. Bardzo ważne jest to, że witamina C, czyli kwas L-askorbinowy jest prawoskrętna. Myślenie, że tak nie jest, jest po prostu błędem. Mylimy nazwę przez literę „L” , która występuje w jej nazwie, przez co niestety każdy mylnie nazywa ją lewoskrętną. Prawdą natomiast jest, że wyżej wspomniana litera „L” i lewoskrętność oznaczają zupełnie co innego. Lewoskrętność wynika z budowy kwasu askorbinowego. Cząsteczka trójwymiarowa narysowana na płaszczyźnie, pokaże nam, że przyłączenie grupy atomów złożonej z wodoru i tlenu znajduje się po lewej stronie. Dlatego cząsteczce uznawanej za witaminę C, przypisuje się konfigurację L i prawoskrętność oznaczaną (+).

W rzeczywistości za witaminę C uznaje się jedynie konfigurację L kwasu askorbinowego, czyli kwas L-askorbinowy. Pamiętajmy, że inna forma kwasu askorbinowego to jest inny związek, a nie witamina C. Wszystkie witaminy C, które oferują sprzedawcy to nic innego kwas L-askorbinowy.

Podsumowując:

Dostarczanie do naszego organizmu witaminy C jest bardzo istotne i ważne, by organizm funkcjonował poprawnie. Dlatego starajmy się jak najwięcej spożywać w ciągu dnia surowych warzyw i owoców, wtedy dostarczamy do organizmu naturalną witaminę C. Przy wybieraniu preparatów z kwasem askorbinowym najlepiej wybrać takie, które mają status leku, a nie suplementu diety. Dodatkową cenną informacją jest to, że witaminę C bardzo trudno jest przedawkować, ponieważ wydalana jest z moczem.